Вівторок, 25.07.2017, 9:38:25

9  Травня – День  Перемоги. Це щаслива  мить, та не   всім судилося до неї дожити .Ми вшановуємо їх світлу   пам’ять    хвилиною мовчання.  Вона  освітлена  вогнем салюту та вогнем боїв.     Найтихіша , найсумніша. НайтяжчаІ  найгордіша  хвилина.  Наш народ   ніс тягар ,  рівного якому   не знає історія.

Це  вони   , воїни-переможці  ,  подарували для нас те, що здається   зараз зовсім звичайним : спокійний    світанок, мирне  синє  небо, ясне сонце , наше   мирне сьогодення.

Цього  дня  Україна вкриває  веснами квітами   і величні пам’ятники , і скромні  обеліски .Це свідчить про те . що  пам’ять народу жива, що  подвиг   тих, хто захистив   мир  і спокій  сьогоднішній  - незабутній.

Свято  Перемоги  -це свято зі сльозами на очах , це свято-радості і смутку.

Радісне, бо  принесло на  нашу землю мир, гірке, бо ціна цієї   радості -  життя мільйонів   наших земляків. Дорогою  ціною     заплатив  український народ за перемогу  у найстрашнішій за всю   світову  історію  війні  1941-1945 років.  Не зникне в  памяті людській, не відійде в забуття  великий подвиг і велика  трагедія  нашого народу, його битва, його перемога над   фашизмом.

9 Травня – день  памяті і скорботи. Вклонімося усім полеглим ,  схилімо голови  в журбі та задумі, Покладімо  квіти до могил, в молитві пом’янімо   всіх,хто не повернувся з тієї проклятої для всього   світу війни.

Дорогою ціною  дісталася нам Перемога.  1418 днів та ночей   кував  її   український народ. 20 мільйонів полеглих.         1710   зруйнованих   наших  міст  і сіл. 32 тисячі знищених   промислових підприємств.

Через жорстокі , кровопролитні   битви  йшли ми до  неї, залишаючи за собою  скромні солдатські могили.  Важко навіть уявити , яка  за цим  безодня   людського горя  й страждань.

117 наших земляків-маківчан не повернулися з жорстоких  боїв. Вони  захистили  нас, сьогоднішніх,вони стали горою  за мирне небо та яскраве сонце над головами їхніх дітей та внуків. Вони мужньо йшли по мінованих трасах війни , і сьогодні землю  , врятовану  в грізних кровопролитних боях, із їхніх долонь, як святиню , приймають їх    правнуки. Вдячні спадкоємці памятають  про них, памятають і будуть памятати  та передавати з покоління в покоління свою глибоку вдячність  та шану за врятований  світ, за мирне  сьогодення .

Тодішній травень   сорок пятого  був щедрий на тепло. Буйно квітував бузок, і величезні пахучі оберемки його  кидали солдатам , які поверталися в рідні краї з важких воєнних доріг. Як на них чекали! Чекали чоловіка, батька , сина… Та  не всім  суди лося  вернутися до отчого дому. Чорні хустки печалі ще довго покривали  голови передчасно посивілих  солдатських  вдів. Це вони несли на  своїх плечах тягар війни, вирощували  хліб для Перемоги,  варили  метал для Перемоги, виховували і піднімали на ноги дітей  Перемоги.

65 років  спливло з того  часу, з того вистражданого радісно-сумного  Дня  Перемоги.  А сорок пятий був, здається , недавно. Вдовиними  сльозами  і потом  зрошені поля. Вдовиними мозолями  побудовані хати ,висаджені дерева,

вирощені діти. Низький , доземний  уклін  Вам , вдови!

Журавлиним ключами пролітають роки , відходять у вічність   ті, хто кував перемогу  і на полях ратних , і на полях трудових. Кожного року ми стаємо   більш далекими  від тої вікопомної дати , але не згасає память  про тих , хто приніс на вівтар  Перемоги  своє життя.

Закінчилася війна тривожними снами , давні рани зарубцювали літа, ветерани сповна заплатили  за мирну тишу і спокій. Вони йшли в атаки не заради  нагород І не заради слави , а для того, щоб  їхні  нащадки  жили під мирним небом , чули спів соловя та шепіт жита в полі.

І тепер , через 65 років , нашим  посивілим ветеранам   сняться бої, гуркіт танків, пекло бомбардувань. Але вранці їх    очі  знов добрі та чисті, знову вбирають у себе  всі радощі й турботи  нового дня.

Летять роки . Летять і летять мов  журавлині ключі  у далекий вирій.Жителі нашого села пам’ятають  усіх полеглих на війні  і глибоко шанують живих.

Наше село, відроджене та помолоділе, нагадує  і наказує нам : «Слухайте! Ди-

віться  і памятайте! Уважні будьте! Поряд з нами  ветерани війни , вдови . Вди-

віться в ці очі, вслухайтеся в ці голоси , бо це вони  відродили наше село».

Роки …Скільки б їх не минуло, не зітруть вони  у народній пам’яті світлі імена тих, хто віддав своє життя  за нашу землю , на нашу  Україну.Не забули   своїх воїнів –героїв і наші односельці. Їх імена золотими літерами  горять на мармурових плитах  памятника.

Без миру немає дитинства, немає майбутнього.За щастя дітей, за мирне небо і

цвіт землі  борються чесні  люди планети. Землі потрібні квіти і пісні, щоб до  густих садів  та білих хат  завжди поверталися лелеки. Вічно живим полумям  горітиме священний  вогонь  людської памяті .

Миру і  щастя  Вам  , люди!

«  Липень 2017  »